Νότιγχαμ Φόρεστ Αντλεί Δύναμη από Τακτική Παρουσία στο Στάμφορντ Μπριτζ

Η Νότιγχαμ Φόρεστ έδειξε μεγάλη αντοχή, αποσπώντας 1-1 απέναντι στη δυνατή Τσέλσι, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα που αντιμετώπισε. Οι «κόκκινοι» του Νούνο Εσπίριτο παρότι βρίσκονταν σε δύσκολη θέση, έδωσαν μαθήματα τακτικής στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το σκορ στο 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά, με τις ευκαιρίες να είναι μοιρασμένες. Στο δεύτερο μέρος, η Νότιγχαμ Φόρεστ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Κρις Γουντ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε μια εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ Πράους και μια κεφαλιά-πάσα του Μιλένκοβιτς.

Αν και η Τσέλσι ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα με τον Μαντουέκε, ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα από ασίστ του Κόουλ Πάλμερ, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν. Οι κόκκινοι της Νότιγχαμ, παρά την αποβολή του Γουόρντ Πράους στο 78′, έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες για να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Νότιγχαμ Φόρεστ έχει συγκεντρώσει 10 βαθμούς σε 7 αγώνες μέχρι στιγμής τη φετινή σεζόν στην ελίτ του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Πηγή: tovima.gr